Ballina Maqedonia

Qëndrimi zyrtar grek për emrin: O Shqiptarë juve do t’ju djeg nën këmbë emri i Maqedonisë

O Nijazi Muhamedi!

“Ne në Greqi sinqerisht duam zgjidhje, por ne nuk jemi ata të cilëve u djeg nën këmbë. Juve ju djeg nën këmbë për zgjidhje, merruni vesh (sllavë me shqiptarë) për emrin.”

Këtë e ka thënë, tash shpejt, askush tjetër përveçse – zëdhënësi i qeverisë greke, Dimitris Xanakopulos (Dimitrios Giannakopoulos, 1974).

Është për t’u habitur se këtë thënie s’e ke askund në shtypin shqip, kudo qoftë ai. Si “margaritar” e sjell gazeta e Shkupit “Veçer”!

Përtej kësaj, deklarata është shumë e njohur dhe atë, në mënyrën e vet, para grekut e ka bërë publike gazetari ynë i njohur Nijazi Muhamedi…

Shpërndaje:
Loading...

Lajme të ngjashme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *