Shqipëria

Gjuha shqipe në Maqedoni, Berisha: Fitore për kombin shqiptar

Ish- kryeministri Sali Berisha përshëndeti zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni.

Berisha e cilëson një arritje të madhe, ndërsa thekson se zbatimi i ligjit është fitore historike për shqiptarët.

“Te dashur miq, sot parlamenti i Maqedonise ne perputhje me marre eshjen e Ohrit miratoi ligjin per perdorimin e gjuhes shqipe ne territorin e Republikes se Maqedonise.

Duke pershendetur kete akt te rendesishem dhe te gjitha ata qe bene te mundur votimin e tij, theksoj se zbatimi i ketij ligji do shenonte nje fitore historike per shqiptaret e Maqedonise dhe kombin shqiptar ne teresi! sb

Shpërndaje:
Loading...

Lajme të ngjashme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *