Ballina Maqedonia

Dy legjitimitetet e çdo kauze kombëtare

Nijazi Muhamedi

Çdo kauzë kombëtare apo edhe një e drejtë legjitime kombëtare mbështetet mbi dy legjitimitete: legjitimiteti i brendshëm është kur ajo kauzë është manifestim i një vullneti apo aspirate legjitime e popullit që e ka ngritur dhe mbështetur me një mobilizim të vendosur;
ndërsa legjitimiteti i jashtëm i një kauze është kur një vullnet politik apo aspiratë gjen mbështetje në dokumentet e së drejtës dhe të konventave ndërkombëtare e të UE-së.
Problemi shqiptar në Maqedoni është bllokuar të artikulohet dhe të manifestohet nëpërmjet një legjitimiteti të brendshëm të përnjësuar dhe i bllokuar që mos ta manifestojë (nga stërkëmbëzat brendashqiptare).
Vizibilitetin dhe mbështetjen e legjitimitetit të jashtëm.
Pra, problemin nuk mund ta mbyllë askush në mënyrë ilegjitime.
Rifillimi mbetet i hapur pambarimisht gjer në finalitetin e tij…!

 

Shpërndaje:
Loading...

Lajme të ngjashme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *