Home Shkencë Archive by category Teknologji

Teknologji

Teknologji

Facebook sjell risin më të fundit

Facebook sapo ka prezantuar risin e fundit në treg. Thuajse të gjithë e kemi përdorur aplikacionin e saj të njohur “Poke”, por tashmë ky ngacmim do ketë disa kuptime. Nëpërmjet opsionit “Poke” tashmë ju mund t’ju përcillni miqve tuaj një përqafime, një përshëndetje, apo edhe një shkelje syri. Për të përfituar nga opsionet e reja […]
Teknologji

Ngadalësohet kërkesa për iPhone X?

Analistët kanë raportuar rritje të fortë për iPhone X, por kjo është kundërshtuar nga raportet si dhe nga disa burime të afërta me zinxhirin e furnizimit të komponentëve të telefonit të ri. Lansimi është kufizuar nga mungesa e komponentëve të vështira për t’u prodhuar, koha e dërgesës shpejt u shtua deri në 4-5 javë. Rendimenti […]
Teknologji

Binjakët që paditën Zuckerberg për vjedhjen e idesë së Facebook tani janë miliarderë falë Bitcoin

Binjakët Winklevoss, të njohur për padinë ndaj Mark Zuckerberg pas pretendimeve se ai e vodhi idenë e tyre për Facebook, tani janë miliarderë me Bitcoin, thuhet sipas disa raporteve. Cameron dhe Tyler Winklevoss fituan 65 milionë dollarë nga procesi gjyqësor për Facebook, dhe i investuan 11 milionë të tyre në Bitcoin më 2013, duke grumbulluar […]
Teknologji

Mësohet data e premierës së Jaguarit elektrik

Jaguari konfirmoi se versioni prodhues i modelit elektrik I-Pace do të ketë premierën botërore në sallonin e automobilave në Gjenevë, në mars të vitit 2018. Pritet që varianti serik i këtij automobili nuk do të dallojë shumë nga koncepti i prezantuar vitin e kaluar. Automobili ka motor që mbushet me rrymë nga bateria me kapacitet […]
Teknologji

1000 modele të reja në LA Auto Show 2017

Në qendrën “Convention“ është hapur panairi “Los Angeles Auto Show 2017“, i cili do të zgjasë deri më 10 dhjetor, ku do të reklamohen 100 prodhues të automjeteve. Vizitorët e Panairit në Los Angeles do të kenë një mundësi të shohin mbi 1000 modele të reja të automobilave, por edhe të blejnë njërin nga modelet […]