Home Archive by category Shëndetësi

Shëndetësi

Shëndetësi

Një ilaç i shijshëm për gjëndrat tiroide dhe më tepër energji (Recetë)

Ky ilaç i shijshëm përmban një shumëllojshmëri përbërësish që stimulojnë funksionimin e gjëndrës tiroide dhe njëkohësisht është një bombë e vërtetë e vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve, të mirëpritur në secilën menu, që i japin energji trupit tuaj. Receta është shpërndarë nga një terapeutiste ushqimore e certifikuar, Syeda Kiran Zahra Hussain, dhe përbëhet nga: 7
Shëndetësi

Përse disa individë mësojnë më shpejt se të tjerë? Ja çfarë ndodh me trurin

Nga Dr. Fatjona R. Lubonja Pse disa individë kanë aftësi të mësojnë më shpejtë ndërsa disa të tjerët kërkojnë më shumë kohë për të mësuar? Ka shumë faktorë që ndikojnë në aktivitetin a trurit gjatë procesit të akumulimit të informacionit dhe kuptimit të tij. Aftësia individuale për të mësuar është një proces kompleks dhe influencohet […]
Shëndetësi

Vaji i kanabisit, shtohet përdorimi mjekësor

Numri i përdoruesve të vajit të kanabisit në Britani është dyfishuar në një vit, raporton Mail Online të dhënat e fundit. Tashmë në gjithë vendin ka 250 mijë përdorues, nga 125 mijë të regjistruar një vit më parë. Cannabis Trades Association UK thotë se janë rreth 1 mijë përdorues të rinj çdo muaj, pavarësisht se […]
Shëndetësi

Kafja ul rrezikun e infarkteve në zemër

Çdokush mund të reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit thjesht duke pirë dhe një filxhasn kafe më shumë në ditë, sipas një studimi të ri. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ul rrezikun e sulmeve në zemër me 8 për qind, dhe infarktin me 7 për qind. Thjesht duke pirë dhe […]
Shëndetësi

Ja pse disa meshkujve nuk iu rritet mjekra

Falë hipsterëve dhe njerëzve me mjekra, mjekrat janë bërë modë përsëri. Meshkujt të cilët kanë fatin të rritin mjekrën e mbajnë atë me krenari. Pas të gjithash, ata konsiderohen edhe më tërheqës sesa pa mjekër. Dhe në anën tjetër, ka meshkuj të cilët mezi ia dalin apo nuk ia dalin fare të rrisin qime në […]