Home Nacionale Archive by category Maqedonia

Maqedonia

Ballina Maqedonia

EVN-në duhet përzënë nga MAQEDONIA, si e kanë përzënë shumë shtete…!

Shkruan: Nijazi Muhamedi Përshëndes këtë nismë, të cilën duhet çuar vendosmërisht dhe masivisht gjer në fund. EVN është instrumenti më kolonial që është instaluar në Maqedoni për zhvatjen e shqiptarëve dhe me politikë të mbrapshtë, poshtëruese ndaj shqiptarëve. Është aty e aplikuar një taksë prej 33 për qind që e paguajnë vetëm familjet shqiptare dhe […]
Maqedonia

Nimic: Zgjidhja e kontestit për emrin do të çojë drejt stabilizimit të rajonit

Vitin e ardhshëm mund të gjendet zgjidhje për problemin me emrin, deklaroi në Bruksel ndërmjetësi Methju Nimic, pas përfundimit të raundit të parë të negociatave midis Athinës dhe Shkupit për tejkalimin e kontestit kumtoi gazeta greke “Katimerini”. Nimic deklaroi se bisedimet e Brukselit midis negociuesve Adamandios Vasilakis dhe Vasko Naumovski kanë kaluar në “atmosferë
Maqedonia

Ku mbeti Deklarata shqiptare

Ngjarjet politike në vend, arrestimet e funksionarëve të VMRO-së, lufta për pozicione në Qeveri mes BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët, si dhe agjenda e ligjeve reformuese të Qeverisë, kanë lënë nën hije agjendën e implementimit të Deklaratës Shqiptare, shkruan gazeta KOHA. Para zgjedhjeve lokale kishte takime të shpeshta mes partive politike shqiptare qoftë mes liderëve
Maqedonia

Vdiq ish-kryepolici që urdhëroi përgjakjen e Gostivarit kundër flamurit shqiptar

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) bën të ditur se ka ndëruar jetë, Tomisllav Çokrevski, profesor universitar dhe ish-ministër i MPB-së, njofton Telegrafi Maqedoni. Çokrevski ka qenë ministër në periudhën 1996-1998, periudhë kur ndodhi edhe rasti e Gostivarit, si edhe arrestimet tjera në Tetovë, në lidhje me çështjen e flamurit shqiptar. Por ai kurrë nuk […]
Maqedonia

Marrja e patentë shoferit nga mosha 17 vjeçare

Në vend si 16 vjeçarë, tinejxherët kur të mbushin 17 vjeç do të kenë të drejtën për aftësim për drejtimin e automjetit. Kufiri i sipërm lidhur me afatin e patentës së shoferit do të jetë për personat mbi 70-vjeçarë, e jo si deri tani mbi 65-vjeç. Kjo parashikohet në ndryshimet e Ligjit për siguri në […]