Home Archive by category Nacionale

Nacionale

Ballina Kosova

Presidentja u.d. Osmani shfuqizoi dekretin për emërimin konsull të djalit të Haxhi Shalës, kthen në Kosovë edhe tre konsujë tjerë

Ushtruesja e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani ka shfuqizuar katër dekrete për konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë. Në mesin e tyre ishte edhe djali i Haxhi Shalës, i cili ishte emëruar konsull i përgjithshëm në Pragë, shkruan Gazeta Express. Shfuqizimi i katër dekreteve për konsujt u bë e ditur përmes një komunikate për […]
Ballina Shqipëria

Shqipëria me radar të ri 3D, monitoron tërë hapësirën ajrore të Kosovës dhe të Serbisë qendrore

Shqipëria e ka aktivizuar një pozicion të ri radari të vendosur në malin Mida në zonën e Pukës, në rrethin verior të Shkodrës, i cili siguron një pasqyrë të plotë të situatës së hapësirës ajrore. Si pjesë e këtij projekti, Shqipëria ka instaluar një radar të lëvizshëm 3D AESA për mbikëqyrje ajrore me rreze të […]
Kosova

Selmanaj, Qeveria do të bie nëse s’kalon ‘Rimëkëmbja

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Dritan Selmanaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se nëse dështon kalimi i Projektligjit për Rimëkëmbje atëherë i humb kuptimi kësaj qeverie. Selmanaj ka thënë se votimi i këtij projektligji duhet të ndodhë brenda një afati optimal. “”Nëse nuk kalon Projektligji për Rimëkëmbje atëherë i humb kuptimi qëndrimit të kësaj qeverie”, […]
Shqipëria

Basha godet Baton Haxhiun, “je gënjeshtar”!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan ka debatuar me gazetarin Baton Haxhiu. Gazetari Haxhiu e ka pyetur nëse ka qenë pjesë e hetimit dhe gjyqit kundër Fatmir Limajt. PJESË NGA DEBATI Haxhiu: Ke qenë pjesë e gjyqit për Fatmir Limajt? Basha: Merre në telefon Fatmir Lamajn, pyete kam qenë […]
Ballina Shqipëria

Paloka demanton keq Ramën: Video-dëshmi, Basha kurrë nuk ka qenë pjesë e hetimeve ndaj UÇK-së

Nënkryetari i Partisë Demokratike në Shqipëri, Edi Paloka, thotë se ofron fakte që argumentojnë se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po gënjen dhe mashtron publikun kur po e akuzon liderin e PD’së, Lulzim Bashën. Paloka thotë se përmes deklaratave fyese ndaj Bashës, po e keqpërdor Kosovën. Madje, ofron edhe një video si argument. Ai gjithashtu […]
Ballina Shqipëria

Deputeti thirrje Kuvendit të Shqipërisë: Të bëhemi bashkë dhe të miratojmë rezolutën për gjenocidin serb

Gjatë seancës së mbajtur ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë, deputeti Ralf Gjoni u bëri thirrje socialistëve dhe veçanërisht kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla që të miratonin së bashku një rezolutë për të dënuar krimet e serbëve ndaj shqiptarëve. Ai tha se ka ardhur koha që Tirana dhe Prishtina të flasin […]