Home Archive by category Lajme

Lajme

Lajme

Beqiri priti në takim Konteshën Walburga Habsburg Dagllas

Presidentja e Unionit Paneuropian në Suedi, Kontesha Walburga Habsburg Dagllas vizitoi Lidhjen Demokratikë të Kosovës ku u prit nga Sekretari i Përgjithshëm z. Ismet Beqiri, Kryetarja e Forumit të Gruas znj. Lirije Kajtazi dhe Teuta Musa, Anëtare e Kryesisë së FG. Sekterari i uroi mirëseardhje Konteshës Walburga duke e falenderuar për vizitën dhe kontributin e çmuar të
Lajme

KEDS me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët

KEDS njofton se në disa vende të Kosovës nuk do të ketë energji elektrike. Ato janë: Dalja 10 kV Shtrubullova (Kodi: 16021004) prej orës 13:00 deri në ora 15:00 Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin fshatrat: Shtrubullovë, Krajkovë, Domanek, Baicë, Tërdevc dhe Obri. Arsyeja e ndërprerjes: […]
Lajme

Serbia planifikon të armatoset edhe më shumë, këta janë helikopterët që do t’i blejë

Sipas medieve serbe, Serbia planifikon të armatoset edhe më shumë “Vecernje Novosti” ka shkruar sot se Serbia ka shprehur interesim për të blerë të paktën gjashtë helikopterë anti-tank “Mi-35”, që janë prodhim rus, shkruan Periskopi. Vendi prej ku mund t’i blejë Serbia këta helikopterë është Bjellorusia por në procesin e negociatave Rusia ka një rol […]
Lajme

Qeveria e vendon në Projektligj Raportin e Komisionit Bulliqi, seanca për demarkacion të enjten

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka njoftuar se projektligji i ri që përmban raportin e Komisionit të Shpejtim Bulliqit dhe marrëveshjen e presidentëve të Kosovës e Malit të Zi, është dorëzuar në Kuvend. Ai ka thënë të ketë bërë kërkesë që seanca në të cilën pritet të votohet marrëveshja e demarkacionit të mbahet të enjten […]
Lajme

Kryeprokurorët e Themeloreve ia prezantojnë Lumezit lëndët që i kanë kryer

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi ka mbajtur sot takimin e radhës të kolegjiumit me të gjithë kryeprokurorët e prokurorive Themelore, kryeprokurorin e Prokurorisë Speciale dhe me kryeprokurorin e Prokurorisë së Apelit. Gjatë këtij takimi kanë raportuar të gjithë kryeprokurorët e prokurorive për rezultatet e punës gjatë vitit 2017, ku edhe paraqitën planin e punës,
Ballina Lajme

Komisioni Bulliqi: Marrëveshja Thaçit me Malin e Zi, është marrëveshje politike, ruajtja e integritetit territorial do t’varet nga patriotizmi i grupit punues

Marrëveshja e shkruar nga dy presidentët është marrëveshje politike. Si e tillë me siguri që edhe ka synimin e ratifikimit të marrëveshjes së gushtit të 2015. Sa i përket shenjimit të vijës kufitare apo siç e quajnë demarkimit për një periudhë prej 2 vitesh, ne nuk mund të themi asgjë sepse ajo varet nga grupi […]