Home Kulturë Archive by category Satirë

Satirë

Satirë

Intervistë me kojshiun

Lirim Gashi Kah kështu o kojshi? Matanë urës së Ibrit Po shkoj me hap kopertinën tjetër të librit.   Pa allti, thikë dhe shpatë? Në dorë të Zotit, duarthatë. Shteti? Hashimoto, Nasihati dhe Nasibeti.   Luftën a don me bo me atom, pushkë apo shpatë? E treta është burrëri e dy të parat
Satirë

NGUSHËLLIME…!

Arif Molliqaj Në fillim u kërkoj “falje” Qeverisë së Shqipërisë, Qeverisë së Kosovës, të gjithë atyre shqiptarëve kudo që janë që u mërzitën, që kishin ditë zie me rastin e shkuarjes n´atë dynja të O. Ivanoviqit. U kërkoj falje edhe televizioneve shqiptare bashkë me opinionist që luanin rolin e vajtoreve, gazetarëve, moderatorëve, … për vonesën […]
Ballina Satirë

Ibo: Shansi yt i vetëm është aleanca me Krishtin, ndryshe Erdogani i jep urdhër Hashimit me ta pre gishtin

Lirim Gashi Ibrahim Kelmendi: Turkia xhihadiste filloi sulmet kundër ushtrisë kurde, të përkrahur nga USA. Uroj USA t’i jep një leksion ushtarak Erdoganit!   USA duhet t’ia jep Turqisë jo vetëm një leksion, por duhet t’ia hedhë armatën në det me gjithë municion e t’ia shkaktoj një kundër-revolucion dhe një termet të shkallës së tetë, […]
Satirë

BISEDA E DERVISHIT ME SIDEN

Lirim Gashi Në vazhdimësi po përballem me sfida, iu ankua Hashimit SIDA. Edhe virusin ma kanë degraduar dhe denigruar vrasësit që s’lënë gjurmë, ngaqë politika nuk i lejon. Në krahasim me ta, unë jam lule do të thoshte Dervishi që e ëndërroi vdekjen nga hala e peshkut dhe asnjëherë nuk tentoi që ti shpëtoj, përkundrazi […]
Ballina Satirë

Si u organizua komploti kundër Speciales?

Analiza e dytë Shkruan: Bardh NIKAJ Jam lodhur duke qëmtuar nëpër gazeta e portale çdo informatë që do të më ndihmonte të mësoj sa më shumë se si u përgatit strategjia dhe taktika për ta qitur Gjykatën speciale në kokërr të shpinës. Sonte në mbrëmje pasi u ktheva në shtëpi, i lodhur dhe i rraskapitur […]