Home Kulturë Archive by category Poezi

Poezi

Poezi

Dardani

Musa Jupolli   A ka klarinist t’mi përcjell vargjet Me dashurinë që kam për Ty Apo edhe në fletë peme Notën e të rrahurave të zemrës sime Në largësi mërgimtari e lot deti Me netët e pagjumta, tokë e flakshme Arbërore e legjendave shekullore Me pamje nga dielli, ku lahen zanat e malit ! Dardani, […]
Poezi

ËNDËRR E TRISHTË

Neki Lulaj   Është e vështirë ta festojmë këtë dhjetëvjetor lirie Në një magje e në një sofër me kriminelet barbarë Si prushnajë na digjet zallishta e shpirit nga provokime Plagët i kemi të hapura që nga shekulli i gjatë.   Na kullojnë trupit e zemrës  helmi e urrejtja  e pambaruar Akoma …akoma plagët në këto vite […]
Poezi

ATDHEU IM

Ndue Ukaj Atdheu im është një shtëpi e madhe. Me dyer të vjetra dhe dritare të reja për ajrosje. Atë e kanë punuar shumë duar. Dikush ia vuri themelet, por kur u ndërtuan muret- u tha se ishte mot i keq. Kulmi u qëndis me duar nga nuset e reja që hedhin valle dhe flisnin […]
Poezi

Vetëm dimër

Mustafë Shabani Erdhi liria, shqip zbardhi mëngjesi  i shumëkërkuar Ah sa shumë, tepër gjatë e kemi pritë Përpos mallkimit nuk gjen të gëzuar Vaj për shekujt e kaluar, mjerë për ty e sotmja ditë.   I madh dhe i vogël pyesin veten me dhembshuri, Ku është faji o i lumi Zot?!? Vetëm dimër, u tretë […]
Ballina Poezi

Bubulinë e Laskarinë

Çun Lajçi (Bogë shtator 2013 ) Hej Cili Profet do të thoshte  se kal i bardhë ka me t’çua nji ditë t’bukur shtatori shtegut malit, dredhëza me mbledhë n’Bogë Ty e bukura Zanë e nemun e bjeshkëve të faluna Hej Cili Profet do të thoshte: pesë vite do të jetë Orë malësh tue thurë andërra […]
Poezi

Për shën Gjergj

Jozef Krasniqi   Për shën Gjergj gémat e barit hapen dyert e randa prej bungut. E t’ftoftit e vetmis preken plagët. Shukamë e vorrshme ra. E ftofte kjo pranvere dimnuese.   Gati shën Gjergji e asht kaq ftoft. Po shkunden plakat – tha dikush. E gjeth i ri gemzon me dhimbje Me te pafalshmen ftoftesi […]
Poezi

Vetëm dimër

  Erdhi liria, shqip zbardhi mëngjezi i shumëkërkuar Ah sa shumë, tepër gjatë e kemi pritë Përpos mallkimit nuk gjen të gëzuar Vaj për shekujt e kaluar, mjerë për ty e sotmja ditë   I madh dhe i vogël pyesin veten me dhembshuri, Ku është faji o i lumi Zot?!? Vetëm dimër, u tretë dashnija, […]
Poezi

PO TË SHOH QË JE I LUMTUR!

Ahmet Asani Le të pushoj shpirti yt në tokën arbnore, shoku im – gjak i gjakut të Kastriotit! Po ti shkruaj këto vargje, edhe pse proza m’shkon për dore! Po i shkruaj për shpirtin tënd, që ti kuptojë shpirti i shpirtit tënd! Për ty që e deshe Fishten sa Naimin, e Nolin njësoj sa Mjeden! […]