Home Kulturë Archive by category Histori

Histori

Ballina Histori

“Gjurmë Shqiptare”: Lunxhëria pellazge (Video)

Lunxhëria është rajon shumë i veçantë i qarkut të Gjirokastrës, që ka tërhequr vëmendjen e udhërrëfyesve. Shumë udhëtarë, historianë e studiues, e kanë quajtur një krahinë të banuar nga shqiptarë me prejardhje pellazge… Por, cila është historia e kësaj krahine? Cila është tradita, kultura dhe trashëgimia e saj? Çfarë fsheh Lunxhëria dhe fshatrat e saj […]
Histori Kuriozitete

Ky qytet u zhduk nën ujë rreth 1,700 vite më parë: Arkeologët e gjetën atë dhe brenda tij zbuluan diçka të pabesueshme (Video)

Se vendpushime luksoze kishte edhe në kohët e lashta, e konfirmon vendi i Baiae, i cili rreth 1.700 vjet më parë ishte destinacion për të pasurit e Romës, kur ata dëshironin të pushonin nëpër vilat e tyre. Megjithatë, ai u zhduk nën ujë rreth 1,700 vjet më parë, transmeton InfoPress. Historianët besojnë se Baiae ishte […]
Ballina Histori

Nuk keni për ta besuar! Ja çfarë shkruhet në statujën e Skënderbeut në Romë

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, figura më e shquar në historinë e shqiptarëve, gjendet kudo në botë. Këtë vit Skënderbeu shënohet edhe 550-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar. Një ndër statujat e Skënderbeut gjendet edhe në Romë, ku ky vend ka shkruar edhe një frazë poshtë statujës shkruan kultplus. Nën statujën e heroit tonë kombëtar, Gjergj […]