Home Archive by category Kulturë

Kulturë

Ballina Kulturë

Letër për Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti!

I nderuar Kryeministër, Hoti! Jemi dëshmitarë të propagandës serbe kundër shtetësisë dhe historisë së Kosovës, e sidomos pas botimit edhe në gjuhën angleze të librit KOSOVA, të autorit Jusuf Buxhovi. Ofensiva propaganduese serbe, përmes lobeve të tyre, është jashtëzakonisht aktive edhe në SHBA. Letra që po ua dërgojmë juve, Kryeministër Hoti, ka për qëllim që […]
Ballina Histori

SI U KRIJUA UÇK-ja, KUSH DHE KUR E KRIJUAN ATË

  Guerila shqiptare, e stërvitur në Shqipëri! Shkruan: Shefqet Jashari-STROFCI Me rrëzimin e Murit të Berlinit filloi procesi i shkatërrimit të sistemit të djallit të mallkuar të mbështetur në demogagji, gënjeshtër, dhunë, gjakderdhje dhe krime të llojllojshme. Diktarorët e kuq të Evropës Lindore filluan të bien nga pushteti njëri pas tjetrit sikut të ishin
Ballina Histori

Rugova me 1993: Serbia është duke kryer gjenocid në Kosovë! Të ndalohet “spastrimi etnik” i heshtur i Kosovës

Presidenti Rugova kishte deklaruar se atë javë në Amerikë do të njoftonte liderët e Kombeve të Bashkuara dhe liderët e Amerikës për terrorin që po bënte Serbi ndaj shqiptarëve. Për t’u treguar mirë amerikanëve, ai kishte marrë shembuj se si po keqtrajtohen sistematikisht shqiptarët. Deklarata është e vitit 1993. Rugova kishte shkuar në Amerikë me […]
Ballina Kulturë

Ag Apolloni boton romanin dokumentar për tragjedinë tonë shqiptare!

(Foto nga takimi në librarinë “Dukagjini”) Qindra lexues, të rinjë, student, beçëllori dhe masteri, lexues të aposionuar, të veprave të Agut dhe të letërsisë, mbrëmë vërshonin si rrallëherë, librarinë “Dukagjini” në kryeqytet, për të marrë librin e sapo dal “Një fije shprese, një fije shkrepëse”, të nënshkruar nga autori Ag Apolloni, krijuesi i talentuar, që […]
Ballina Kulturë

33 VJETORI I VDEKJES SË LASGUSH PORADECIT

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij krijuese e cek atë si pot, shkrimtar dhe përkthyes. Pseudonimi letrar me të cilin njihet vjen nga rrudhja e emrit të tij përfshi atësinë, Llazar Sotir Gusho (La-S-Gush) […]
Ballina Kulturë

NJOFTIM: Nesër nga ora 17:00 – 19:00, shkrimtari Ag Apolloni jep autografe për romanin e tij më të ri, “Një fije shprese, një fije shkrepëse”!

NJOFTIM Të enjten (12 nëntor 2020), nga ora 17:00 – 19:00, në librarinë “Dukagjini” do të jetë shkrimtari Ag Apolloni, për të dhënë autografe për romanin e tij më të ri, “Një fije shprese, një fije shkrepëse”. Përshkrimi i romanit: Romani dokumentar “Një fije shprese, një fije shkrepëse” i Ag Apollonit, është përshkrim i një […]