Home Debate Archive by category Analiza

Analiza

Analiza Ballina

Jo president e as kryeministër të përbashkët, por ribashkim të Kosovës me Shqipërinë, përkatësisht të Shqipërisë Etnike

Barometri diplomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI    ***  Kryeministri aktual i qeverisë së Shqipërisë, Edi Rama në fjalën e rastit në Kuvendin e Kosovës, më 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarësisë së Kosovës (2008-2018), deklaroi se “Kosova e Shqipëria, duhet të kenë një president të përbashkët. Ky do të ishte simboli më i mirë  i një uniteti […]
Analiza

AMBASADORI XHEJMS PËRDU: PAJTUESI I BALLKANIT

(Me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës)                                                  Nga Frank Shkreli Konsullata e Republikës së Kosovës në Nju Jork, si pjesë e veprimtarive të saj në kuadër të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, organizon të martën që vjen, me 20 Shkurt, promovimin e librit të posa botuar të Ambasadorit amerikan Xhejms Përdu (James W.
Analiza

E ardhmja e individualizmit amerikan. Një përshkrim brilant i shpirtit të Amerikës, nga Herbert Hoover

Nga Herbert Hoover Në vitin 1921, Herbert Hoover, në atë kohë Sekretar i Tregtisë i SHBA, vendosi që të parashtrojë, bazuar në eksperiencat e tij, një kuptim të eksperimentit amerikan. Rezultati ishte libri i vitit 1922, “Individualizmi Amerikan”. Më poshtë, një pjesë e shkurtër nga ky libër Individualizmi ka qenë forca parësore e qytetërimit amerikan […]
Analiza Ballina

Shën Valentini – tregti apo dashuri?

Nga Blerta Haxhiaj Të quash tjetrin jo romantik është një vlerësim paska sipërfaqësor vetëm për faktin se tregon se dita e Shën Valentinit është e komercializuar, ky nuk mund të paragjykohet me parime deterministe. Si dita më kreative dhe fitimprurëse për bizneset e ndryshme – restorante, dyqanet e bizhuterive, pastiçeritë, vendet luksoze ofrojnë shumë shërbime […]