Home Archive by category Bota

Bota

Bota

Avioni me 60 pasagjerë rrëzohet mes maleve

Një avion me 60 pasagjerë në bord është rrëzuar në një zonë malore në qendër të Iranit. Sikurse bën me dije BBC, avioni ATR 72me dy motorrë turbo ishte duke fluturuar midis Teheranit dhe qytetit jugperëndimor të Yasuj kur humbi nga radarët dhe u rrëzua. Një zëdhënës i shërbimeve të emergjencës tha për mediat se […]
Bota

Borisov: Bullgaria, e gatshme për anëtarësim të menjëhershëm në Shengen

Kryeministri bullgar, Boyko Borisov, shteti i të cilit mban presidencën e radhës së BE-së, aspiron heqjen e kontrolleve në kufijtë detarë dhe ajrorë të vendit, duke e cilësuar në këtë mënyrë Bullgarinë të aftë për t’u integruar pjesërisht, por menjëherë në hapësirën Shengen. Borisov u shpreh se shpresonte që integrimi i Bullgarisë në hapësirën e lëvizjes […]
Bota

Vjen reagimi i Amerikës pas kërcënimit të Turqisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të gjejnë një mënyrë për të punuar në të njëjtin drejtim si aleati i saj i NATO-s, Turqia, deklaroi sot sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, teksa tensionet janë rritur mes dy vendeve rreth çështjes siriane. Tillerson pritet të mbërrijë nesër në Ankara, si pjesë e turit të tij […]
Bota

Erdogan kërcënon ushtarakisht edhe Greqinë: Jeni trima sa të shihni avionët tanë

Presidenti turk Erdogan ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake edhe ndaj Greqisë pas sulmit të ushtrisë turke në Siri. Duke folur në mbledhjen e Grupit Parlamentar të partisë, Erdogantha se nuk do të qendrojnë duarkryq ndaj kërkimeve që Greqia ka nisur për gaz në detin Egje, shkruan Hurriyet. “Trimëria e këtyre shkon deri sa të shohin anijet tona ushtarake. Duhet të dinë
Bota

Policia serbe në Bosnjë blen 2500 pushkë automatike, shqetësime rreth ndikimit të Rusisë në rajon

Blerja e mijëra armëve të reja nga policia serbe e Bosnjës dhe Hercegovinës ka ngritur shqetësime rreth qëllimeve të qeverisë rajonale të udhëhequr nga separatistët dhe thellimin e ndikimit rus në një shtet të ndarë dhe ekonomikisht të jo të zhvilluar sa duhet. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një dërgesë prej […]