Home Archive by category Bota

Bota

Bota

Sulm ajror mbi një burg në Jemen, 30 të vdekur

Të paktën 30 persona raportohet të jenë vrarë nga një sulm ajror i koalicionit saudit mbi një kamp të të burgosurve rebelë në Sanaa. Shumica e të vdekurve thuhet të jenë të ndaluar në burgun brenda kampit, transmeton portali arbresh.info Një rojë tha se sulmi fillestar dëmtoi një krah të burgut, duke bërë që disa të […]
Bota Nacionale

Ja çfarë bënë shteti slloven për vendin, 100 mijë euro për t’u zhvendosur nga Kroacia

Qeveria sllovene ka përgatitur të gjitha dispozitat ligjore për zbatimin e vendimit të Arbitrazhit për kufirin në atë pjesë ku këtë mund ta bëjë pa bashkëpunim me Kroacinë, raporton agjencia B92 e Serbisë Përfaqësuesit e qeverisë sllovene këto ditë po vizitojnë territoret kufitare dhe po bisedojnë me banorët. Sipas HRT, të pakënaqurve, qeveria sllovene u […]
Bota

Zbulohet një detaj shokues për sulmuesin e New Yorkut

Guvernatori i New York-ut Andrew Kuomo, tha se i dyshuari për sulmin në qytet ka gjetur udhëzime në internet për ndërtimin e bombës. Në një konferencë për gazetarë jo larg vendit të sulmit Kuomo ka përshkruar se bomba ka qenë e ndërtuar në “nivelin amator”. Siç bën të ditur Komisioni për taksistë, sulmuesi Akajed Ulah […]