Home Archive by category Shëndetësi

Shëndetësi

Shëndetësi

Vaji i kanabisit, shtohet përdorimi mjekësor

Numri i përdoruesve të vajit të kanabisit në Britani është dyfishuar në një vit, raporton Mail Online të dhënat e fundit. Tashmë në gjithë vendin ka 250 mijë përdorues, nga 125 mijë të regjistruar një vit më parë. Cannabis Trades Association UK thotë se janë rreth 1 mijë përdorues të rinj çdo muaj, pavarësisht se […]
Shëndetësi

Kafja ul rrezikun e infarkteve në zemër

Çdokush mund të reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit thjesht duke pirë dhe një filxhasn kafe më shumë në ditë, sipas një studimi të ri. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ul rrezikun e sulmeve në zemër me 8 për qind, dhe infarktin me 7 për qind. Thjesht duke pirë dhe […]
Shëndetësi

Ja pse disa meshkujve nuk iu rritet mjekra

Falë hipsterëve dhe njerëzve me mjekra, mjekrat janë bërë modë përsëri. Meshkujt të cilët kanë fatin të rritin mjekrën e mbajnë atë me krenari. Pas të gjithash, ata konsiderohen edhe më tërheqës sesa pa mjekër. Dhe në anën tjetër, ka meshkuj të cilët mezi ia dalin apo nuk ia dalin fare të rrisin qime në […]
Shëndetësi

Vetmia – e dëmshme sa 15 cigare në ditë

Vetmia vërtet vret. Mungesa e miqve të mirë dhe izolimi social dëmtojnë shëndetin në të gjitha mënyrat e mundshme, përcjell “Prevention”. Hulumtimi i fundit në këtë temë ka treguar se vetmia e dëmton shëndetin sa edhe trashësia apo 15 cigare në ditë. Shkencëtarët britanikë kanë konstatuar gjithashtu se të paktën tre miq të ngushtë në […]