Home Nacionale Archive by category Kosova

Kosova

Kosova

FMN: Mos e rritni numrin e veteranëve

Udhëheqësja e Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë, Stephanie Eble, u ka bërë thirrje autoriteteve të vendit që të mos rritet numri i skemave pensione jokontributdhënëse. Ajo, në një konferencë për media që ka mbajtur bashkë me ministrin e Financave, Bedri Hamza, ka vlerësuar se Kosova vazhdon të ketë rritje të qëndrueshme të ndikuara […]
Ballina Kosova

A po i bashkohet Aida Dërguti – Nismës?

Deputetja Aida Dërguti gjatë ditës së djeshme ka bërë të ditur se tashmë largohet nga çdo post të cilin kishte në Lëvizjen Vetëvendosje. Zhvillimet e fundit në Vetëvendosje, nxorën në pah edhe mosmarrëveshjet në mes anëtarëve të kësaj partie, shkruan Indeksonline. E ditë më parë në media të shumta është rapotuar për një kalim të […]
Kosova

Zaev i premton Veselit se qeveria e tij do të nisë pjesën e autostradës nga Shkupi drejt Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në vendin tonë. Kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Zaev diskutuan për raportet që Prishtina dhe Shkupi zyrtar kanë ndërtuar midis tyre në të gjitha nivelet e bashkëpunimit institucional dhe njëherësh vlerësuan
Ballina Kosova

Hahn: Kosova, kusht i Serbisë drejt BE-së

Bashkimi Evropian dje ka hapur kapitujt e rinj të bisedimeve për anëtarësim për Malin e Zi dhe Serbinë, vende këto për të cilat shefi i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, thotë se pret të anëtarësohen në bllok deri më 2025. Negociatat për anëtarësim, që zakonisht zgjasin me vite, janë të ndara në 35 “kapituj” që përfshijnë […]
Ballina Kosova

Demarkacioni nuk procedohet pa u siguruar votat

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi nuk do të procedohet në seancë të Kuvendit pa u siguruar votat e nevojshme të deputetëve. Partia më e madhe në koalicionin qeverisës (PDK) konfirmon se nëse nuk ka konsensus, atëherë do të ketë shtyrje të seancës për Demarkacionin. Ndonëse Qeveria e Kosovës e ka përcjellë në Kuvend […]