Home Archive by category Nacionale

Nacionale

Shqipëria

“The Economist”: Problemet e Tahirit i hapin rrugën Erion Veliajt për të marrë drejtimin e PS-së

Prestigjiozia “The Economist” ka bërë një shkrim për Tiranën dhe kryebashkiakun e saj, Erion Veliaj. Gazetari e nis shkrimin me thirrjet ‘Lali Eri, Lali Eri’ të disa fëmijëve që shpejtojnë të takojnë kryebashkiakun teksa po inspekton punimet për rehabilitimin e ujërave të zeza në një zonë të kryeqytetit. Gazeta bën një biografi të Veliajt, që […]
Kosova

Front i “luftimit” janë Kurti – Ahmeti

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi, ka komentuar zhvillimet e fundit në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ka thënë se thelbi i konfliktit në këtë lëvizje është rivaliteti ndërmjet Albin Kurtit dhe Shpend Ahmetit, e jo ai në mes të Kurtit e Molliqajt. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Maliqi ka thënë se tani për tani […]
Ballina Kosova

Nis mbledhja e nënshkrimeve për Specialen

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së do të fillojnë sot me nënshkrimin e peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshim-plotësimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, për çështjen diskriminuese ndaj Kosovës Hysni Gucati, kryetar i OVLUÇK-së, ka deklaruar se Gjykata Speciale është e […]
Kosova

Albin Kurti mund të lirohet këtë ditë!

Deputetëve të Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti dhe Donika Kadaj-Bujupi në çdo qastë mund t’iu ndërpritet masa e paraburgimit nga autoritetet e drejtësisë në vend. Kjo është konfirmuar nga avokati Tomë Gashi, i cili kthimin në paraburgim ndaj tyre e ka cilësuar krejtësisht të panevojshëm. Megjithatë, avokati beson se ligji e lejon që paraburgimi të ndërpritet […]