Home Kulturë Archive by category Kuriozitete

Kuriozitete

Kuriozitete

Fshati gjerman del në shitje për 125 mijë euro

Dëshironi të jetoni në Gjermani dhe të blini një fshat të tërë, atëherë, e keni rastin Të dielën, një fshat i tërë në Brandenburg, që përbëhet kryesisht pensionistët dhe ndërtesat e shkatërruara, do të del në një ankand, duke pasqyruar fatin e qyteteve tjera të Gjermanisë Lindore, shkruan albinfo.ch. Paul Urbanek, 71-vjeçar, gjeti një shenjë […]
Kuriozitete

Legjenda e Babagjyshit!

Një kockë e legenit, që i përkiste një shenjtori në shekullin e këtërt dhe frymëzoi historinë e Babagjyshit, mund të të vërtetëtojë se legjenda është e vërtetë, thonë shkencëtarët. Studiuesit nga Universiteti i Oxofrdit testuan kockën që mendohen se është nga St Nicholas dhe u zbulua se daton nga periudha korrekte historike. Ndërkohë që nuk […]
Histori Kuriozitete

Ky qytet u zhduk nën ujë rreth 1,700 vite më parë: Arkeologët e gjetën atë dhe brenda tij zbuluan diçka të pabesueshme (Video)

Se vendpushime luksoze kishte edhe në kohët e lashta, e konfirmon vendi i Baiae, i cili rreth 1.700 vjet më parë ishte destinacion për të pasurit e Romës, kur ata dëshironin të pushonin nëpër vilat e tyre. Megjithatë, ai u zhduk nën ujë rreth 1,700 vjet më parë, transmeton InfoPress. Historianët besojnë se Baiae ishte […]
Kuriozitete

Tetë ushtarë amerikanë gjejnë një mjet fluturues 5000 vjeçar, pastaj zhduken në mënyrë misterioze (Video)

Një mjet i lashtë mitik, i përshkruar në librat sanskritë, u gjet në një shpellë në Afganistan. Kjo ka tërhequr vëmendjen e shumë udhëheqësve botërorë, përfshirë  edhe presidentin amerikan. Një grup ushtarësh zbuluan këtë armë në një mision zbulimi në shkretëtirë në Afganistan, transmeton InfoPress. Tetë ushtarët amerikanë u zhdukën më pas. Vlerësohet se kjo […]
Kuriozitete Nacionale

Historianët gjetën diçka të paparashikueshme në statujën e Jezu Krishtit

Gjatë restaurimeve në një statujë që është konstruktuar gjatë shekullit të 18-të të Jezu Krishtit, hulumtuesit gjetën dy letra të vjetra 240-vjeçare. Historianët spanjollë gjetën atë që duket të jetë një rezyme kohore e improvizuar. Statuja e portretizoi imazhin e Jezu Krishtit gjatë kryqëzimit ku ishte varur në kishën e Shën Águedës të Spanjës veriore. […]
Kuriozitete

Restoranti i parë në botë me mish njeriu

Duket e pabesueshme, por po raportohet se në Japoni është hapur restoranti i parë në botë që ofron mish njeriu. Restoranti i frikshëm gjendet në Tokio dhe mban emrin “The Resoto ototo no shoku ryohin”, që do të thotë “vëllai i ngrënshëm” ndërsa u ofron klientëve të tij mishin e njeriut në një çmim që shkon […]
Kuriozitete

Fenomen i rrallë natyror, vorbull i madh uji formohet në bregdetin italian dhe kalon nëpër qytet (VIDEO)

Një video është publikuar në internet në të cilën shfaqet një vorbull uji duke u formuar në bregdetin italian, para se të kalojë nëpër qytet. Videoja shfaq vorbullën afër Sanremos, në veriperëndim të vendit afër kufirit francez. Vorbulla e madhe e ujit shihet duke kanosur ndërtesat – një fenomen i rrallë i cili zgjati për […]