Home Archive by category Debate

Debate

Ballina Debate

UÇK-ja, GJYKATAT SPECIALE DHE VENDORE…

Nga  Abas Fejzullahi *UÇK-së, s’ka Gjykatë vendore, as ndërkombëtare që mund ta dënon për veprimet e saja, që me aq sa ka pasur mundësi ka mbrojtur pragun e shtëpisë, ku kanë jetuar babë, gjysh e stërgjysh brez pas brezi, dhe asnjë ushtar i UÇK-së, s’ka shkuar në territorin e huaj me popullësi tjetër për të […]
Ballina Debate

Video – Rrustem Bruqi do të kujtohet dhe nderohet brez pas brezi, nga si ushtar i grupeve të para guerile me Salih Çekajn e deri në rënien dëshmor!

Nga filmi dokumentar për dëshmorin Rrustem Bruqi, përgatitur nga Fatos Lokaj, në përvjetorin e 22-të të rënies së heroit para dhe gjatë luftës, i cili i bëri ballë pushtuesit shekullor e së bashku me heroin Salih Çekaj vuri në jetë statusin  e komunës së Deçanit sipas Kushtetutës së Kaçanikut, 7 shtator 1990. Major Nazif Ramabaja […]
Analiza Ballina

Gjysmë të vërtetat e John Bolton!

Enver Bytyçi Ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Presidentit Amerikan, John Bolton, bëri një deklaratë, në të cilën tha një të vërtetë të njohur se Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq ia propozuan idenë e ndarjes së Kosovës. Kjo fjali shërbeu për median shqiptare si ushqim i mirë për të adresuar fajësinë e presidentit të Kosovës për […]
Ballina Debate

NUK BËHET KOSOVA ME RAKIQAT O ISA MUSTAFA!

Shkruan: Xhevat Sh. Berisha A e shifni se qfar lojra mashtruese bëri, kryetari i aklamacionit Isa Mustafa..! Ai, i manipuloi deputetët e LDK-së, gjoja se u përjashtua PDK-së nga pjesëmarrja në qeveri, kurse në anën tjetër zbatoi planët e Hashim Thaqit pikë për pikë, duke e prishur koalicionin në kohë pandemie me VV, dhe mashtroi […]
Ballina Debate

GËRMO TARE, GËRMO…

Agron Tufa Shkruan: Agron Tufa 1 Dosjen e plotë të Martin Camajt, të cilën Autoriteti i Dosjeve ia dorëzoi Auron Tares, dihej që ai do ta shfrytëzonte selektivisht. Ai që ia ka përgatitur e dorëzuar, e di këtë dhe bën mirë të flasë. Megjithatë dosja nuk gjendet vetëm në AIDSSH dhe është lehtë të demonstrohet […]
Ballina Debate

Ekskluzive: Hajrullah Tërnava, eprori i lartë i Policisë, i cili me 2 korrik e ndihmoi Shpalljen e Kosovës Republikë!

Hajrullah Tërnava Vitet e 90 për Kosovën ishin vite historike e domethënëse, sepse po në këto vite, saktësisht me 23. 12. 1989, filloi pluaralizmi politik dhe lejohet sistemi shumëpartiak, fillojnë regjistrimet e shumë partive politike në Jugosllavi, gjë që deri në këtë kohë ishte e lejuar vetëm Lidhja Koministe e Jugosllavisë,LKJ, si e vetmja parti. Kur […]